Renault Scenic E-Tech Electric är den eldrivna arvtagaren till en bil som en gång räddade Renaults personbilsdivision – och den har nu vunnit priset Årets bil 2024. Med upp till 622 kilometers WLTP-räckvidd och en familjevänlig SUV-kropp utan kompromisser på praktiken utmanar den premiumsegmentet utan premiumpris.

Max räckvidd: 622 km WLTP (87 kWh) · Batteristorlekar: 60 eller 87 kWh · Effekt: 170–220 hk · Snabbladdning: Upp till 150 kW

Snabböversikt

1Bekräftade fakta
2Vad som är oklart
  • Exakta svenska priser och leveranstider för 2025
  • Långsiktig batteridegradation efter flera svenska vintrar
  • Uppdaterad försäljningsstatistik efter 2024
3Tidlinjesignal
  • Lansering 2024 med prisbelönt modell (Bilpriser)
  • Över 700 registrerade Scenic E-Tech i Sverige (Bilpriser)
  • 95% av registrerade bilar har stort batteri (Bilpriser)
4Vad händer härnäst
  • Stort batteri blir standardval för svenska familjer
  • Värmepumpstandard förbättrar vinterprestanda
  • Navigationssystem optimerar rutt med laddstopp

Tabellen nedan sammanfattar de grundläggande specifikationerna för båda batterivarianterna och möjliggör direkt jämförelse av räckvidd, effekt och laddningsprestanda.

Grundläggande specifikationer för Renault Scenic E-Tech Electric
Specifikation 60 kWh 87 kWh
WLTP-räckvidd 429 km 622 km
Effekt 170 hk 220 hk
Batteri 60 kWh 87 kWh
Drivlina Framhjulsdrift Framhjulsdrift
Snabbladdning max 150 kW 150 kW
AC-laddning max 22 kW 22 kW
0–100 km/h 8,6 sek 8,7 sek
WLTP-förbrukning 16,4 kWh/100 km 16,8 kWh/100 km

Är Renault Scenic E-Tech bra?

Svaret är ett entydigt ja – åtminstone enligt branschen. Renault Scenic E-Tech vann priset Årets bil 2024, och granskningen av specifikationerna visar att bilen levererar på de punkter som verkligen spelar roll för svenska familjer. WLTP-räckvidden på upp till 622 kilometer för 87 kWh-versionen placerar den i toppsegmentet för familjebilar utanför premieklassen.

Prestanda och körupplevelse

Med 220 hk i High Range-versionen och 170 hk i instegsmodellen erbjuder Scenic E-Tech tillräcklig kraft för både motorväg och omkörningar. Gröna Mobilister noterar att framhjulsdriften fungerar väl i vardagssituationer, och accelerationen på 8,6–8,7 sekunder till 100 km/h är mer än tillräcklig för familjebruk. Den tysta körningen och den direkta responsen från elmotorn bidrar till en behaglig körupplevelse.

Energieffektiviteten enligt WLTP ligger på 16,4–16,8 kWh/100 km beroende på batteriversion – siffror som bekräftar att Renault lyckats balansera prestanda och räckvidd på ett konkurrenskraftigt sätt.

Värmepumpens betydelse

Renault Sverige bekräftar att värmepumpen optimerar räckvidden vintertid – en funktion som är avgörande för svenska förhållanden där uppvärmning kan stå för en betydande del av batteriförbrukningen.

Praktiska fördelar för familjen

Scenic E-Tech är byggd som en SUV i familjestorlek med fem sittplatser och generöst bagagerum. Batteriet består av 12 reparerbara och återvinningsbara moduler, vilket enligt Bilbolaget förlänger bilens livscykel och underlättar framtida underhåll. Bilen är 90 procent återvinningsbar – en siffra som tilltalar miljömedvetna familjer.

Det modulära batteriet med 12 separata celler underlättar service och eventuella framtida batteribyten – en klar fördel jämfört med integrerade batteripaket.

Vilka är de vanliga problemen med en Scenic?

Som med alla elbilar finns det områden där Scenic E-Tech möter utmaningar. Den mest anmärkningsvärda är att laddhastigheten vid Ionity-stationer begränsas till omkring 83 kW trots att bilens tekniska kapacitet är 350 kW, enligt tester av Nybilsrecensioner Bytbil. Detta innebär att 30 minuters snabbladdning inte alltid levererar optimalt.

Vanliga fel och lösningar

Baserat på tillgängliga tester och recensioner rapporteras inga allvarliga mekaniska problem för Scenic E-Tech Electric. Den modulära batteriarkitekturen med 12 separata moduler underlättar reparation och service – en klar fördel jämfört med äldre modeller. Navigationssystemet är integrerat med laddningsplanering och optimerar rutter baserat på batterinivå och tillgängliga laddstationer.

Underhållstips

AC-laddning upp till 22 kW innebär att de flesta hemmainstallationer kan hantera bilens laddningsbehov utan problem. Bilen levereras med Mode 3-kabel för hemmaladdning upp till 11 kW, och för snabbladdning används CCS-standarden som är standard i Sverige och Europa.

Registreringsstatistik

Av de över 700 registrerade Scenic E-Tech i Sverige är endast 35 enheter utrustade med 60 kWh-batteriet, enligt Bilpriser. Det stora batteriet dominerar tydligt marknaden.

Vad är toppmodellen för Renault Scenic E-Tech?

Den tveklösa toppmodellen är 87 kWh High Range-versionen med 220 hk. Denna variant kombinerar längsta räckvidden med högsta effekten och erbjuder en räckvidd på 622 kilometer enligt WLTP. Prisskillnaden mot 60 kWh-varianten motiveras av det betydligt större batteriet och den högre effekten.

87 kWh-varianten

High Range-versionen levererar 220 hk och 300 Nm i vridmoment, vilket ger en körglädje som passar både vardagsresor och längre familjesemestrar. WLTP-förbrukningen på 16,8 kWh/100 km är marginellt högre än instegsmodellen, men den extra batterikapaciteten kompenserar mer än väl. Renault Sverige bekräftar att navigationssystemet inkluderar smart laddningsplanering som optimerar rutter baserat på batterinivå och tillgängliga laddstationer.

Prestanda och prissättning

Prissättningen varierar beroende på marknad och utrustningsnivå, men svenska recensioner och generalagentens information indikerar att 87 kWh-versionen positioneras i segmentet mellan 400 000 och 550 000 kronor beroende på utrustning. Jämfört med konkurrenter som Tesla Model Y Long Range erbjuder Scenic E-Tech liknande räckvidd till ett lägre pris.

Andrahandsvärde

Gröna Mobilister rekommenderar att välja det stora batteriet för bättre långsiktigt andrahandsvärde – en investering som lönar sig vid bilbyte.

Hur lång tid tar det att ladda en Renault Scenic E-Tech?

Laddningstiderna varierar betydligt mellan de olika laddningsalternativen, och Renault har byggt in flexibla möjligheter för att möta svenska familjers varierande behov. Snabbladdning vid högeffektiva stationer levererar upp till 150 kW, medan AC-laddning vid wallbox hanterar upp till 22 kW.

Laddningslösningar från Renault

Renault Sverige anger följande laddtider: Snabbladdning 10–80 procent tar 30–40 minuter vid maximal effekt på 150 kW. AC-laddning 0–100 procent tar 3 timmar och 10 minuter för 60 kWh-versionen och 4 timmar och 48 minuter för 87 kWh-versionen vid 22 kW. Den medföljande Mode 3-kabeln möjliggör hemmaladdning upp till 11 kW vid standardinstallationer.

Hemmacharging

För de flesta svenska hushåll räcker en vanlig wallbox med 11 kW för over-night-laddning. Med 87 kWh-batteriet tar full laddning cirka 8 timmar vid 11 kW – helt tillräckligt för att starta varje morgon med full räckvidd. För de som kör mycket finns möjligheten att installera trefas 22 kW, vilket halverar laddtiden.

Realtidsdata

Renault Sverige bekräftar att 30 minuters snabbladdning ger cirka 2 timmars motorvägskörning vid 110 km/h – ungefär 335 kilometer räckvidd.

Är Renault Scenic en pålitlig bil?

Baserat på tillgängliga data och tester framstår Scenic E-Tech som en pålitlig elbil, men långsiktig data från svenska förhållanden är ännu begränsad. Bilen har vunnit priset Årets bil 2024 och tekniken bakom verkar genomtänkt med modulära battericeller och en värmepump som standard.

Betyg och långsiktig hållbarhet

Enligt tester i svenskt klimat presterar Scenic E-Tech 80 procent av sin WLTP-räckvidd vid kallt väder – en siffra som är jämförbar med konkurrenter som Audi Q4 e-tron och Tesla Model Y, enligt Nybilsrecensioner Bytbil. Detta innebär att den verkliga vinterräckvidden för 87 kWh-versionen hamnar omkring 500 kilometer under normala förhållanden.

Batterilivslängd och EV-hållbarhet

Lithiumjon-batterier degraderar naturligt över tid, men elbilstillverkare erbjuder typiskt garantier på 70–80 procent kapacitetsbevarande efter 8 år. Simuleringar på EVKX visar verklig räckvidd vid 90 km/h i perfekta förhållanden till 512 kilometer för High Range-versionen, vilket indikerar att batteriet håller hög kvalitet. Den reparerbara batteriarkitekturen med 12 moduler underlättar framtida service och batteribyten.

Värmepumpens roll

Standardvärmepumpen är en nyckelfunktion för svenska förhållanden. Istället för att använda batteriet direkt för kupévärme pumpar systemet värme utifrån, vilket minskar batteriförbrukningen vintertid med upp till 30 procent jämfört med konventionella elvärmesystem.

Fördelar

  • 622 km WLTP-räckvidd med stort batteri
  • Värmepump standard för svenskt klimat
  • Vunnit Årets bil 2024
  • Modulärt batteri underlättar reparation
  • Navigationssystem med laddningsplanering
  • 90 procent återvinningsbar

Nackdelar

  • Laddning vid Ionity max 83 kW
  • Endast framhjulsdrift
  • Begränsad långtidsdata från Sverige
  • 60 kWh-version mindre populär
  • Prisskillnad mellan batteriversioner

Detaljerade specifikationer

Två batterivarianter möjliggör olika användningsfall – instegsmodellen passar för kortare resor och stadsbruk, medan High Range-versionen är optimerad för längre familjeresor.

Fullständiga specifikationer för Renault Scenic E-Tech Electric
Parameter Värde Källa
Modell Renault Scenic E-Tech Electric Renault Sverige
Batteristorlekar 60 kWh / 87 kWh Gröna Mobilister
WLTP-räckvidd 87 kWh 622 km Renault Sverige
WLTP-räckvidd 60 kWh 429 km Bilpriser
Effekt 87 kWh 220 hk Bilpriser
Effekt 60 kWh 170 hk Bilpriser
Snabbladdning max 150 kW Gröna Mobilister
AC-laddning max 22 kW Gröna Mobilister
WLTP-förbrukning 16,4–16,8 kWh/100 km Gröna Mobilister
Batterimoduler 12 reparerbara Bilbolaget
Acceleration 0–100 km/h 8,6–8,7 sek Gröna Mobilister
Värmepump Standard Renault Sverige

Datat i tabellen bekräftar att High Range-versionen erbjuder den bästa kombinationen av räckvidd och prestanda för svenska familjer.

Vad experterna säger

Scenic med stora batteriet gör drygt 60 mil på en laddning – på riktig.

Gröna Mobilister (Bilrecensent)

Vi råder er att ta stora batteriet både för att hålla räckviddsångesten på långt avstånd.

Gröna Mobilister (Bilrecensent)

30 minuters snabbladdning ger cirka 2 timmars motorvägskörning.

Renault Sverige (Tillverkare)

Faktisk räckvidd om i storleksordningen 30 mil är för de flesta mer än nog.

Bilpriser (Bilrecensent)

Slutsats: Svenska familjer som söker maximal räckvidd utan premiumpris gör rätt i att välja Renault Scenic E-Tech med 87 kWh-batteriet. Det stora batteriet rekommenderas starkt för längre resor och ger bättre andrahandsvärde vid bilbyte – 60 kWh räcker gott för den som huvudsakligen kör korta sträckor.

Relaterad läsning: Laga kantstötta fälgar pris

Relaterad bevakning: specifikationer, pris och räckvidd fördjupar bilden av Renault Scenic E-Tech – Specifikationer, pris och räckvidd.

Vanliga frågor

Vad är räckvidden för Renault Scenic 60 kWh?

WLTP-räckvidden för 60 kWh-versionen är 429 kilometer. Vid kallt väder och motorvägskörning kan den verkliga räckvidden minska till omkring 340 kilometer.

Vilka färger erbjuds för Renault Scenic E-Tech?

Renault erbjuder Scenic E-Tech i flera färgtoner inklusive Neutral Vit, Star Grey, Flame Röd, Midnight Blue och Highland Grå. Exakt utbud varierar beroende på marknad och utrustningsnivå.

Hur mycket kostar laddning för Renault Scenic E-Tech?

Kostnaden beror på elpris och laddningsmetod. Med ett genomsnittligt svenskt elpris på cirka 1,50 kronor per kWh kostar en full laddning av 87 kWh-batteriet omkring 130 kronor. Hemmaladdning nattetid med lägre tariffer kan sänka kostnaden ytterligare.

Passar Renault Scenic E-Tech för långresor?

Ja, 87 kWh-versionen med 622 kilometers WLTP-räckvidd passar utmärkt för långresor. 30 minuters snabbladdning ger ungefär 335 kilometers räckvidd vid motorvägshastighet. Navigationssystemet planerar automatiskt optimala laddstopp.

Vilka säkerhetsfunktioner har Renault Scenic E-Tech?

Scenic E-Tech erbjuder Renaults standardutrustning för aktiv säkerhet inklusive filhållningsassistans, autobroms med fotgängardetektering, adaptiv farthållare och parkeringssensorer. Exakt utrustning varierar mellan utrustningsnivåer.

Kan man dra släp med Renault Scenic E-Tech?

Renault Scenic E-Tech Electric är konstruerad för personbilstrafik och har begränsad dragkapacitet. Den exakta kapaciteten bör verifieras mot officiella svenska specifikationer, men elbilar i denna storleksklass har typiskt lägre släpkapacitet än motsvarande förbränningsmotorbilar.

Hur skiljer sig E-Tech från tidigare Scenic?

Renault Scenic E-Tech Electric representerar en komplett omställning från den dieseldrivna MPV-modellen som tidigare Scenic var. Den nya modellen är byggd på en dedikerad elbilsplattform med ren eldrift, modulärt batteri och modern teknikintegration. Familjefokuset kvarstår, men drivlinan är helt elektrifierad.

Vad är skillnaden i vinterräckvidd?

Vid temperaturer omkring 5–7 grader Celsius presterar Scenic E-Tech omkring 80 procent av sin WLTP-räckvidd. Med värmepumpen aktiverad innebär detta en verklig räckvidd på omkring 470 kilometer för 87 kWh-versionen under blandad körning i svenskt vinterklimat.